
Kultur, Fritid og Lokalområder
Foreninger, frivillige, aftenskoler og kulturelle aktiviteter kan søge forskellige former for tilskud og støtte.
Der er forskellige betingelser, der skal være opfyldt, før din forening kan modtage tilskud. Herunder kan du blive klogere på hvilke.
I kan søge puljerne løbende. Vi behandler som udgangspunkt ansøgningen på det førstkommende Kultur-, Fritids- og Lokalområdeudvalgsmøde.
I kan forvente en svartid på mellem 6-8 uger.
OBS: I må ikke begynde på aktiviteten, før ansøgningen er behandlet
Udvalget kan både give støtte i form af en underskudsgaranti og eller et direkte tilskud.
Puljens størrelse er 150.000 kr.
Formålet med puljen er at støtte nye initiativer, som medvirker til et alsidigt, udviklende og spændende kultur- og fritidsliv i Struer Kommune. Ved større arrangementer bør der være fokus på at synliggøre og markedsføre Struer Kommune lokalt, regionalt og nationalt, som en attraktiv turist- og bosætningskommune.
Et tilskud skal bidrage til, at I kan igangsætte og gennemføre arrangementer, der uden tilskud ellers var vanskelige at realisere. En underskudsgaranti gives til arrangementer, der budgetmæssigt hænger sammen, men hvor arrangøren risikerer at løbe en stor budgetmæssig risiko.
Foreninger, institutioner og selvorganiserede grupper og øvrige aktører
Der gives normalt ikke tilskud eller støtte til:
Struer Kommunes Kultur- og Fritidsudvalg afsætter hvert år et puljebeløb til aktiviteter.
Kommunens folkeoplysende foreninger, der har medlemmer under 25 år, kan søge om aktivitetstilskud, når følgende er overholdt:
Struer Kommunes Kultur- og Fritidsudvalg afsætter hvert år et puljebeløb til lokaler.
Kommunens folkeoplysende foreninger kan søge om lokaletilskud til egne og lejede lokaler.
Der kan ydes tilskud til
Struer Kommunes Kultur- og Fritidsudvalg afsætter hvert år et puljebeløb til leder- og instruktøruddannelse.
Kommunens folkeoplysende foreninger kan søge tilskud til at forbedre leder- og instruktørarbejdet.
Der kan ydes tilskud til:
Der må dog ikke være tilskud fra anden side.
Kommunen yder ikke tilskud til erhvervsmæssige kompetencegivende uddannelser, landsmøder, årsmøder, lederseminar, distriktsmøder, instruktørårsmøder, årligt tilbagevendende konferencer og lignende.
Ved større projekter, som ikke er omfattet af de generelle puljemidler, kan du sende en ansøgning til Kultur- og Fritidsudvalget om ekstraordinært tilskud.
Der kan eksempelvis ydes tilskud til:
Der kan udover puljemidler søges tilskud til anlægsarbejder:
Send ansøgningen til Center for Kultur, Fritid og Lokalområder. E-mail: kfl@struer.dk
Der er ikke regler for eller ansøgningsskemaer til anlægstilskud.
OBS: Du skal have en godkendelse af Struer Kommune inden etablering eller anskaffelse.
Struer Kommune yder et etableringstilskud på 2.000 kr. til nye foreninger, der godkendes som folkeoplysende foreninger efter Folkeoplysningslovens regler.
Struer Kommune giver økonomisk tilskud til frivilligt socialt arbejde og ønsker at styrke samspillet mellem den offentlige og frivillige social indsats. Det er Frivillighedsudvalget, der tager stilling til ansøgningerne.
Læs mere om frivillighedsudvalget
Kultur, Fritid og Lokalområder